h1

Vypravování ( Epika ): Rozloučení

Prosinec 15, 2009

Rozloučení

Byla tichá noc. Všudypřítomný klid čas od času narušilo přejíždějící auto či skupina veselých přátel vracejících se domů po dobře stráveném večeru. Byla půlnoc, onen kouzelný čas plný melancholie a příslibu.

Bílá škodovka vjela do ulice zalité zlatavým světlem pouličních lamp a zastavila před vchodem nově vyhlížejícího domu. Z otevřených dveří vyklouzly jako dvě užovky dvě ladné štíhlé nohy.

Chodník byl pokryt kobercem z listů břízy, které svou zlatou barvou umocňovaly sílu romantického kouzla půlnoční ulice, ale pro dívku v botách s vysokými podpatky tvořily v prvé řadě kluzký povrch.

Své milované boty od Prady vzala do svých drobných rukou a bosa přeběhla ke vchodu. Chvíli poté, co zazvonila, se z reproduktoru ozval otrávený hlas:,,Ano?“

,,Mazej dolů, rozhodli jsme se jet hned,“ oznámila veselým hlasem, zatímco se obouvala. Prohrábla si své popelavé blonďaté vlasy a chvíli obdivovala červené muškáty kamarádovy maminky.

Adam, největší cholerik ve střední Evropě, vyšel z domu ve špatné náladě. Přátelské obětí sice zastavilo příval otravných poznámek, ale jeho výhružný výraz zůstal na svém místě.

Škodovka vezla na zadních sedadlech nejen rozezleného Adama a zlatovlasou Veroniku, ale také opilou Lucku. Posadit vedle sebe rozespalého pravostředového liberála a zapálenou anarchistku, z jejíchž pórů sálá etanol, není dobrý nápad.

,,Martin Luther King je ikona! Ikona!“ řvala Lucka o půl hodiny později.   

,,To je sice bomba, ale picli ho tak brzo, že v porovnání s Mayou Angelou nestihl pro afroamerickou komunitu udělat vůbec nic!“ štěkl chlapec a Veronika se neubránila pousmání nad jejich dětinským chováním.

Vpředu seděl jejich drahý oslavenec, Alík. I on s pobavením sledoval hašteřící se dvojici. Každý slovo pronesené toho večera si chtěl zapamatovat, protože věděl, že podobné situace nezažije hodně dlouho.

Alík byla přezdívka, kterou mu dala Lucka, protože snědý kluk s italským původem a jménem Alessandro byl pro ni nesnesitelné klišé. Zbytku party se to náramně zalíbilo, takže jménem Alessandro jej již dlouho nikdo neoslovil.

Petra, jejich bodrého řidiče, chytil záchvat smíchu, když se Veronika neúspěšně pokusila oba rozhádané přátele uklidnit. Když dorazili k Alíkovu domu, Petr ještě pořád lapal po dechu.

Tento chlapec z Chrudimi se stal Alíkovým blízkým přítelem. Sdělovali si tajemství, vzájemně si radili, pořádali oslavy a vymýšleli vtipy na nácky. Alík věděl, že takového přítele už nenajde. Rozhodně ne v nějaké díře v severní Itálii, kde je největší budova kostel a nejvtipnější člověk jeho hluchý dědeček.

Jeho matka sice tvrdila, že tam bude jen půl roku, ale měl podezření, že situace je mnohem horší. Jeho italský otec byl pod nátlakem prarodičů a matka začne brzy zase cestovat kvůli práci, takže si neprosadí svou…

Z úvah jej vytrhl příval pozdravů od všech známých shromážděných před jeho domem. S potěšením je pustil dovnitř a vyrazil do ložnice. Petr s Adamem mu pomohli přenést nábytek do přízemí a začalo předávání dárků.

Když pak seděl obklopený roztrhaným balicím papírem, značkovým oblečením a vonícími knihami, přemohlo jej dojetí. Již svítalo a všichni tu pořád byli s ním: kuckající Petr s doutníkem v ruce, Lucka se svůdným tělem a dravýma očima, horkokrevný Adam s jeho binárnímy hodinkami, krásná Veronika objímající svoji manželku a všichni ostatní.

Alíka přemohlo dojetí a začal vzlykat, takže půlka dívek začala plakat a všem chlapcům začaly slzet oči kvůli alergiím a údajnému prachu v očích. Před jeho odjezdem ještě zhlédli Medeu od Pasoliniho a Sněhurku od Disneyho.

A tak se mladý Alessandro vydal za svým otcem s nadějí, že i u jeho otce najde nějaké spřízněné duše. Jeho čeští přátelé se zatím se smutkem vyrovnávali různě: psali mu emaily, učili se nadávat italsky nebo napsali povídku popisující jejich rozloučení.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: