h1

Dragon Age: Origins ( Dračí věk : Prameny )

28 listopadu, 2009

Počítačové hry mě dávno omrzely, dnes plýtvám časem jinak. Když si ale můj bráška nainstaloval tuto hru, hned mě zaujala. Klasické listnaté lesy, malé osady, přiměřeně větší město, zkrátka jednouchá a klasická krajina.

Žádná karmínová a smaragdová brnění, žádné armády hrdinů vypadající jako průvody šašků z World of Warcraft či Elder Scrolls Oblivion. Na začátku se potulujete mezi zbojníky v lacině vypadající kůži a plátnu, na konci coby velitelé přiměřeně velkého státu máte privilegium nosit honosnější zbroj z jednoduché šedé oceli.

Celé prostředí i s postavami působí realistickým a umírněným dojmem přesně jako ve hře Gothic. V obou hrách máte vkusnou zápletku bez přehršle kouzel a nereálných postav. Každá osoba a frakce má dobře propracovaný původ a tomu odpovídající osobnost a jednání, čímž se doted mohla chlubit málokterá hra.

Vodpod videos no longer available.
more about „Dragon Age Origins Sacred Ashes„, posted with vodpod 

Kritici nešetřili chválou, hře však často vyčítali přílišnou umírněnost a průměrnost. Zásadně nesouhlasím. Tato hra není revoluční, ale je úžasným přechodem mezi starými hrami a RPGéčky budoucnosti. Kontroverzní motivy nenápadně vložené do předchozích her se u hráčské komunity projevily jako přijatelné a tak nyní tvůrci této úžasné hry již sebejistě kráčeli po pevném ledu.

V dosavadních RPG byly vaše volby k smíchu. Mohli jste si vybrat mezi pravými a levými dveřmi, abyste vždy v závěru došli do jediné komnaty. V Dragon Age však OPRAVDU tvoříte historii imaginárního světa, mluvíte s bytostmi, které mají pravou osobnost a duši.

Vy sám máte opravdovou minulost závisející na vašem pokrevním, sociálním a geografickém původu. Neměnná kostra příběhu se točí kolem vašeho jediného poslání: zničit arcidémona. Vše ostatní závisí na vás.

Jste hodný obránce, idealista, který chce zabít démona kvůli ochraně nevinných? Nebo jste pragmatický egoista, který chce nepřítele vaší říše zničit pro vlastní prospěch? Rozhodněte se a jednejte dle toho. Vaše volby budou mít DALEKOSÁHLÉ následky. Prodáte duši dítěte svůdné démonce touhy, aby vás vyučila v zakázaném umění krvavé magie, protože účel světí prostředky? Klidně. Jako pragmatici však vždy počítejte s následky jako morální odsouzení od naivních pokrytců a s tím spojená ztráta politického vlivu. Vy čestní zase nečekejte, že naprogramované postavy budou vždy hrát vaši ,,fair play“. Ale stejně jako v reálném světě, i zde má lež občas krátké nohy a s poctivostí někdy opravdu dále dojdete.

Manipulujte naivními, přátelte se se sympatickými, preventivně zabíjejte ty lstivější, uzavírejte dohody s nejsilnějšími. Ve Fereldenu je válka, takže morální dilemata jsou denním chlebem i zraněním.

Krev nikdy nebyla a nikdy nebude tabu. Pro ty nejkonzervativnější lidi je v pořádku, že jejich děti touží rozkuchat střeva půlce světa, žhavější téma je však příliš odhalené tělo. A právě proto je tato hra tak revoluční.

Herní designéři si nás pomalu oťukávali, dali vkusnou scénu s nevěstincem do Gothic II, vkládali svůdné démonky do Wowka, homosexualitu do Warhammeru, Diablo II se pochlapilo zmasakrovaným harémem a vše jim i v relativně konzervativních státech prošlo.

Takže nyní vše vložili v patřičné koncentraci do hry s varováním: nevhodné pro nezletilé. V nevěstinci si můžete za třicet stříbrných zadovádět ladnými dámami, barbarskými obry i prasátky. Vaším pohlavím a druhovou příslušností nejste limitováni.

Můžete se vydovádět s lesbickou zrzavou bardkou, mužným královským bastardem, zlou smyslnou čarodějnicí, bisexuálním elfím zabijákem či svůdnou démonkou touhy. Tyto romance mají zásadní vliv na vývoj událostí v celé říši.

Můžete se stát královnou, s čarodějnicí můžete zplodit démonického boha, se zvrhlým elfím zabijákem po ruce ovládnete říši coby nový kancléř a souloží s démonkou z vás bude mocný černokněžník.

Nechápu, jak mohli kritici v recenzích říct, že hra nepřináší nic nového. V žádné jiné RPG jste nemohli do takové míry vyhlazovat národy, určovat vlastní osud i povahu, dosazovat a sesazovat vladaře, ničit starodávné kletby či prožívat osudové romance.

Samozřejmě nepopírám, že tvůrci šahali po osvědčených motivech (vlkodlačí prokletí,vousatí mágové ve věži, vymírající elfové v lese, kovářští trpaslíci posedlí rudami atd.), ale v tom spočívá pravý konzervatismus ( ne pseudokonzervatismus nácků ), v používání osvědčeného a zavádění nových nekonvenčních poznatků do praxe( věčnost pradávné prostituce, homosexualita v živočišné říši či nevyzpytatelná povaha iracionálních emocí jako láska).

Obvykle si nijak nepotrpím na krvavé akční motivy, ale bojové choreografie v Dragon Age jsou vskutku dechberoucí. Někdy setnete hlavu, jindy skolíte zlobra a jindy skočíte na hlavu drakovi a proklajete mu lebku při ztrhujícím krvavém tanci.

Také zajisté poznáte spoustu vypůjčených nápadů jako socha Aszune, arcimág Modera z Kirin Tor, sukuba Biara, hybrid Nicolaie a Arthase, Ironforge, Doly v Morii, krvaví mágové, upravená Říše Chaosu či církev a její templáři.

Zde je popis zajímavých postav:

Plemenná Matka

Je ode mě asi dětinské, že chci, aby dával smysl svět plný kouzel, ale nemůžu si pomoct. To je také důvod, proč nesnesu Hvězdnou bránu, kde po celém vesmíru mluví anglicky a žijí jako američtí republikáni.

Když vidím armádu stvůr, které vznikly nějakou korumpující nákazou, čekal bych, že teorie o jejich původu nebude mít hlavu ani patu. Mýlil bych se. Nakažení zplozenci totiž čas od času do podzemí zavlékají smrtelné ženy, které nutí jíst zvrácené syrové maso. Tak se z nich stanou plemenné matky. Rozdílný druhový původ matek ( ženy, trpaslice, elfky, qunarijky) pak vysvětluje variabilitu zplozenců (vířivci, svíječi, křiklouni, zlobři ).

Scéna, kde se setkáte s Brood Mother a dozvíte se o jejím trpasličím původu je OPRAVDU děsivá ( zlatý Doom , Call of Cthulhu či Bioshock).

Alistair

Pokud máte rádi Jack O´Neill ze seriálu Hvězdná brána ( já ho nesnáším ), pak budete milovat i svého prvního společníka ( kterého taky nemůžu vystát ). Typicky ideál patriarchátu, protagonista akčních filmů, rádoby vtipný ,,charismatický“ mužný hrdina. Celou hru vás bude brzdit svými pseudoušlechtilými morálními zásadami, vyplatí si ho ale držet po ruce, je totiž královským bastardem a slušným templářem. Když zlikvidujete jeho rivaly, zbavíte se jeho ambiciozní snachy a dosadíte ho na trůn, pak se můžete stát kancléřem, který prakticky vládne království. Jeho ,,vtipné“ poznámky hodné amerických drsnáků jsou občas nesnesitelné. Ženské charaktery ho mohou snadno zbalit.

Morrigan

Můj oblíbený fantasy motiv: zlá svůdná čarodějnice. A tady ji máme. Bohužel hraje jen za jeden tým, takže se s ní můžete vyspat pouze jako muž. Romance vám s ní sice usnadní vyjednávání, ale na konci vás vždy opustí s pekelným miminkem pod pupkem, takže nikdy nezažijete happy end. Tahle věří ve Spencerův ortodoxní darwinismus, takže jí těší vaše pragmatická rozhodnutí a hnusí se jí jakékoli dobročinné techtlemechtle. Její největší předností ale je, že v rozhovorech nelítostně stírá Alistaira.

 Wynne
Motiv vousatého moudrého děděčka hříbečka je stupidní klišé, dnes jsou elitní mágové důstojné starší dámy se šarmem na rozdávání. Tento hybrid mezi Babičkou Boženy Němcové a Železnou Lady Margaret Thatcher je mou možná nejoblíbenější postavou. Navíc je super užitečná jako léčitelka. Nejroztomilejší jsou její rozhovory s Alistairem o jeho neschopnosti složit si ponožky.
Zevran
 
Vaše první reakce bude: další Legolas, to snad ne! Pak vám spadně brada na zem. Tento elitní zabiják, zloděj a svůdce se španělským akcentem také exceluje v perverznosti. Když prohmatává skrýš v lese, tak nezapomene zmínit své zkušenosti s fist fucking. Jeho první rozhovor s vámi bude plný bisexuálních lichotek a monologu o jeho fetiši na kůži. S půlkou svých obětí se před jejich smrtí vyspal, což vám nezapomene podrobně popisovat.
Je snadné být u něj oblíbený, páč vám hned vleze do pelechu, ale je těžké ho dohnat do krajní věrnosti, protože se těžko zamilovává. Coby zlý kancléř/kancléřka můžete mít s vrahem happy end. Tento doslova zkurvysyn je velmi nebezpečným lotrem schopným míchat úžasné jedy. Bude sexuálně vyjíždět po všech členech vaší skupiny: od trpasličího válečníka až po nebohou stařenkou Wynne roztřeseně se bránící holí.
Sten
 
Tento málomluvný obr má svou předlohu v Baldurs Gate, jinak je celkem užitečný. Odpovídá velmi ztručně, má otravné poznámky zahrnující sebechválu svého národa ( inspirací byli muslimové ) a soudy nad zvyky toho vašeho. Jeho obouruční zaměření je poněkud neštastné, jeho jediný vtipný rys na charakteru je láska k sušenkám.
Válečný hafi Mabari
 
Velmi roztomilý, dokud někomu neroztrhává obličej, stejně jako všichni psi ( už znám tři děti s roztrhaným obličejem, vodte si ty čokly na vodítku, vy vymaštění retardi !!! ). Jinak exceluje v poslintávání věcí Morrigan.
Leliana
 
Zrzavá lesbická bardka mazlící se mezi matriarchálními kněžkami, co víc si v moderní fantasy přát. Nenechte se zmást, tato rusovláska s francouzským přízvukem a minstrelskou minulostí má mocné nepřátele. Kdysi byla špehem a jako tahová vám kromě užitku přinese i spoustu nepříjemností. Její morální soudy nejsou o nic příjemnější, hlavně při těžkém rozhodování. Vedle Zevrana mi připadá méně použitelná, ale možná jsem jen nedocenil schopnsoti barda.
 
   Démon chtíče ( Desire demon )
 
Tyto rozkošné sukuby dodávají hře styl a jiskru. Živí se touhou, rozkoší a ambicemi. Jsou také kličem k naučení se zakázané krvavé magie. Samozřejmě je známe již z mnoha jiných her, ale jedná se o osvědčené koření, kterého není nikdy dost.
         Varování: Tady je žhavá akce s Lelianou, Zevranem, Démonkou a Morrigan!    XD
 
 
          http://www.youtube.com/watch?v=17OooGlz8fo
 
 
( btw. Jak se stát krvavým kouzelníkem ( blood mágem ) ? 
musíte být kouzelníkem vy sám, Morrigan ani Wynne se jím sami o sobě stát nemohou. Při řešení problému s posedlým synem Arla Eamona musíte jít při výmítýní démona do Snové reality/Závoje( prostě té kopii Říše Chaosu)  vy osobně ,protože nikdo jiný nebude ochoten s démonem vyjednávat. Poté mluvte s démonkou slušně a nakonec s jí prodejte dítě za naučení krvavé magie. Tu pak můžete naučit i Wynne a Morrigan )
Zde je kompletní rozhovor, který je třeba k získání specializace:      http://www.youtube.com/watch?v=rxXClJGrKic&feature=related
 
Ukradený trůn
 
Navzdory tomu, že kritici zapomínají docenit neotřelé fantasy motivy ( jako prostituce, homosexulita či rasové čistky ), se Dragon Age stalo nesmírně oblíbené. Půlka obchodu s videohrami je zaplněna gigantickým sloupem Dragon Age, který velmi rychle mizí. Minulý týden jsem ve svém knihkupectví viděl obrovskou horu nové fantasy trilogie a tento týden už tam z ní nic nezbylo. Konzervatisté pláčou, my liberálové se smějeme. Toto dílo od David Gaider vřele doporučuji. Protagonistou je zbojnický král rebelů Marik.
Další erotický scénář:
 
V nevěstinci U Perly je snědá pirátská královna Isabella. Za naučení specialiaze požaduje bližší seznámení. To lze provést bud hrou v kartách ( NUDA ! ) nebo starým dobrým sexem. Coby ženský charakter můžete vtáhnout Alistaira do švédské trojky. Coby muž budete potřebovat své dva bisexuální kumpány ( Zevran, Leliana ) k provedení skandální ,,čtyřky po španělsku“.
 
 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: